• KÓŁKO PLASTYCZNE

•

(Kółko plastyczne prowadzone jest w opariu o program autorski p. Joanny Antosik i Barbary Rozwalka)

WSTĘP
                Dziecko w sposób naturalny jest twórcą . Za pośrednictwem twórczej ekspresji plastycznej i percepcji otaczającego świata , gromadzi doświadczenia zarówno poznawcze, jak i twórcze . W procesie tworzenia doznaje silnych przeżyć ,które nie tylko wynikają z samego działania , lecz także  z możliwości wyrażania środkami plastycznymi własnych myśli i uczuć.  Ekspresja plastyczna , ponadto jest ośrodkiem wyzwalania wszelkich napięć  i  emocji ,  pozwala dziecku na wyrażanie przez niego samego uczuć radości , nurtujących je niepokojów, może też stać się łącznikiem między dzieckiem a jego otoczeniem .
                Prezentowany program jest przeznaczony do pracy z dziećmi  4,5, 6 – letnimi w ramach tak zwanych zajęć dodatkowych .Opiera się na rozwijaniu u dzieci wyobraźni i sił twórczych oraz rozbudzaniu i pielęgnowaniu chęci wnikliwego poznania świata . W zajęciach będą brały udział tylko dzieci zainteresowane . Spodziewana liczba uczestników , to 10 – 12 dzieci . Spotkania odbywać się będą raz w tygodniu .
                Program ma zapewnić czynne uczestnictwo w nabywaniu i kształtowaniu :
          umiejętności , zdolności i zainteresowań dzieci .Przewidziane jest zapoznanie dzieci ze sposobami posługiwania się różnymi narzędziami i materiałami oraz  z różnorodnymi technikami plastycznymi , podczas wykonywania różnego typu zadań . Program ten ma na celu wyrabianie u dzieci umiejętności zagospodarowania wolnego czasu , poprzez uczestnictwo w kołach zainteresowań . W programie uwzględnia się również bezpośredni kontakt dziecka ze sztuką ,a więc udział w wystawach plastycznych i spotkaniach z plastykiem . Planuje się także organizowanie wystaw i aukcji prac plastycznych dzieci, a pozyskane w ten sposób środki finansowe, przeznaczone będą na zakup pomocy  plastycznych .

CELE  GŁÓWNE:

1. Wspieranie samodzielnych działań dziecka.
          2. Pomaganie dziecku w dostrzeganiu problemów , planowaniu i realizowaniu zadań .
          3. Umożliwienie poznawania i stosowania różnych sposobów rozwiązywania zadań .
          4. Wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności .
          5. Budzenie zaciekawienia otaczającym światem poprzez prowokowane pytań i dostarczanie radości odkrywania .
          6. Uczenie nawiązania bliskiego , serdecznego kontaktu z innymi osobami .
          7. Pomoc w budowaniu pozytywnego obrazu własnego ja  i zaspokajaniu poczucia bezpieczeństwa .
          8. Wprowadzenie dziecka w świat wartości uniwersalnych  (  dobro , prawda , piękno , miłość ) .

CELE  SZCZEGÓŁOWE, ZADANIA I ZAŁOŻENIA PROGRAMU   :
          1. Kształcenie umiejętności dostrzegania i przeżywania piękna poprzez obcowanie ze sztuką .
          2. Stwarzanie sytuacji będących dla dzieci wyzwaniem do podejmowania aktywności oraz przygotowanie właściwych warunków dla twórczości dziecięcej .
          3. Kształcenie umiejętności wykorzystania wolnego czasu do rozwijania zainteresowań indywidualnych .
          4. Wzbogacanie przeżyć estetycznych poprzez:
              - uwrażliwienie na piękno w przyrodzie ,
              - gromadzenie spostrzeżeń i doświadczeń ,
              - bliski kontakt ze sztuką .
          5. Pobudzanie wyobraźni a co za tym idzie , wyzwalanie inicjatywy twórczej .
          6. Stwarzanie klimatu porozumienia , wzajemnej pomocy  podczas pracy .
          7. Zaspakajanie potrzeby wolności , swobody w działaniu.
          8. Organizowanie działań wspólnych :
              - organizowanie wystaw prac plastycznych dzieci ,
              - opracowanie albumu z działalności koła .
          9. Zwrócenie uwagi na kształcenie postaw prospołecznych:
              - dostrzeganie i zaspakajanie potrzeb innych ,
              - rozwijanie wzajemnej życzliwości ,
              - stosowanie form grzecznościowych we wzajemnych kontaktach
              - prowadzanie w kulturę bycia – umiejętności zachowania się w miejscach publicznych .

Informujemy zaiteresowanych, że w albumie fotograficznym założona zostaje podstrona, na której będziemy zamieszczać relacje zdjęciowe z działalności kółka.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ Z ZAJĘĆ NASZEGO KÓŁKA!