• ĆWICZENIA DLA DZIECI OBJĘTYCH TERAPIĄ LOGOPEDYCZNĄ

• Podajemy też adres mailowy pani Moniki.

Prosimy ewentualne pytania, wątpliwości kierować bezpośrednio do niej:

logopedia.p14@gmail.com

Drodzy Rodzice i Dzieci.
          W ramach terapii logopedycznej w przedszkolu przesyłam Wam ćwiczenia i zadania do wykonania w domu. Przyda Wam się zeszyt, w którym były umieszczone różne ćwiczenia.  Można do nich wracać wink

Na początku pamiętamy o rozgrzewce czyli:
          - wykonujemy ćwiczenia oddechowe ( kilka wdechów przez nos i wydech ustami);  dmuchanie na piórko (kto ma); przenoszenie rureczką kawałków papieru z jednego talerzyka na drugi.
          - rozgrzewamy wargi: szeroki uśmiech- dziubek (10x); kręcimy kółeczka dziubkiem  5x w lewą i 5x w prawą stronę (wiem trudne); przytrzymujemy mocno wargami kartkę  i próbujemy krótkimi ruchami ją wysunąć (10x).
          - gimnastykujemy język: liczymy czubkiem języka zęby górne i dolne;  wypychamy językiem policzki rysując kółeczka (po 5x z każdej strony);  przy szeroko otwartych ustach czubek języka dotyka podniebienia (liczymy do 10 – można wydłużać czas jeśli dziecko dobrze sobie radzi);
          Teraz przechodzimy do konkretnych ćwiczeń z zaburzonymi głoskami.

Poniższe linki doprowadzą Was do ciekawych zabaw.

Powodzenia!

Szereg ciszący czyli ćwiczymy głoski [ś], [ź], [ć], [dź]

„Jaś
          Autor: Lubina Monika („Niepoważne wierszyki”)

Szły raz drogą trzy kaczuszki :
          ś, taś, taś - wołał Jaś.
          Kołysały im się brzuszki:
          ś, taś, taś - wołał Jaś.
           A że brzuszki brudne były:
          ś, taś, taś - wołał Jaś.
          W rzece chętnie się umyły:
          Ale jeszcze są za małe:
          Wracajcie kaczki zuchwale:
          ś, taś, taś - wołał Jaś.

Powtarzamy logotomy czyli takie „posklejane sylabki”

idzi  adzia  edzie odzio  udziu  ydzi
          idzia idzie idzio idziu
          adzi adzie adzio adziu
          edzi edzia edzio edziu
          odzi odzia odzie odziu
          udzi  udzia udzie udzio
          ydzia ydzie ydzio ydziu

Szereg syczący czyli ćwiczymy [s],[z], [c], [dz]

Szereg szumiący czyli ćwiczymy [sz], [ż],[cz], [dż]

Powtarzamy wierszyk:
          Czary – mary: jest żądanie:
          Buzia domkiem niech się stanie.
          Językowi nie brak sprytu,
          Dzielnie trzyma się sufitu.
          Hokus- kotek
          Zęby w płotek.
          Z warg okienko
          Trzymam ręką.

Rotacyzm czyli ćwiczymy głoskę [r]
          - Energicznie, wielokrotnie wybrzmiewamy:
          • te, te, te,
          • ty, ty, ty,
          • de, de, de,
          • dy, dy, dy,
          - Szybko kilkukrotne powtarzamy:
          • nalapatada,
          • nolopotodo,
          • nelepetede,
          • nuluputudu,
          • nylypytydy.
          - Powtarzamy ze stopniowym przyspieszeniem:
          • bda, bdo, bde, bdu, bdy,
          • pta, pto, pte, ptu, pty,
          • bda-pta,
          • bdo-pto,
          • bde-pte,
          • bdu-ptu,
          • bdy-pty.
          - W wyrazach  zamieniamy  grupę spółgłoskową dr na dd czyli :
          • drabina – ddabina,  dramat, drań, drasnąć, drażnić, drążyć, dreptać, dres, dreszcz, drewniaki, drewniany, drewno, dręczyć, drobny, droga, drogi, drogowskaz, drops, drozd, drożdże, drób, drugi, druk, drut, drużyna,
          • adres, biedronka, biodro, hydrant, modry, odrabiać, odrywać,
          • cedr.

DRODZY RODZICE
          Wasze dzieci znają już wiele głosek i liter. Różnica między nimi jest następująca: głoski wymawiamy i słyszymy, litery czytamy i zapisujemy. Jeśli Wasze dziecko jest gotowe do czytania i z radością sięga po książki, można mu wróżyć dobry start w szkole. Warto zachęcać je do czytania, najlepiej poprzez własny przykład oraz poprzez stworzenie pewnego rytuału wspólnego czytania. Zwracajcie uwagę na to, że inaczej głoskujemy, a inaczej literujemy.

Czy różnica jest istotna? Oto przykład: jeśli przegłoskujemy wyraz „m-a-m-a”, dziecko jest w stanie usłyszeć słowo „mama”. Po przeliterowaniu powstanie „em-a-em-a”. Inny przykład: wyraz „szafa” przegłoskujemy „sz-a-f-a” i ma on cztery głoski, natomiast jeśli go przeliterujemy wtedy dziecko usłyszy ich pięć.
          Do pisania liter przygotowujemy dzieci, zapraszając je do rysowania szlaczków literopodobnych a później liter.

Zachęcam do zabaw w głoskowanie, które wspomagają przedszkolaki zarówno te starsze jak i młodsze w nauce czytania:
          • Sporządźcie wspólnie „przepis na zupę” lub jakąś „magiczną miksturę”, której składnikami będą przedmioty zawierające wybrana głoskę na początku, w środku albo na końca wyrazów (np. sweter, pasta, nos). Nie ma znaczenia, czy wymyślimy rzecz jadalną, czy też nie. Ważne by występowała dana głoska.

• Przeczytajcie dziecku listę zakupów, dzieląc wyrazy na głoski
          (np. „m-a-s-ł-o”, „p-r-o-sz-e-k”, „m-l-e-k-o”), poproście by podało nazwę produktu.

• Zabawa na wyszukiwanie słów zawierających daną głoskę np. dziecko powtarza zdanie i dodaje wyraz :
          - „Ciotka Zuzanna zapakowała do walizy….” i dodać np. „zabawki”[z]
          - „Ciotka Sabina spakowała do sakiewki….”  [s]
          - „ Ciotka Celina przymocowała do plecaka…” [c]
          - „Ciotka Szarlota szukała w koszyku…” [sz]
          - „ Ciotka Żaneta wrzuciła do bagażnika…” [ż]

Warto pamiętać, że w języku polskim na końcu wyrazów nie występują głoski dźwięczne, dlatego prawidłowo wymawiamy – wbrew zapisowi—[chlep] a nie „chleb”, [jesz] a nie „jeż”, [mjut] a nie „miód” itp.

• Przygotujcie loteryjkę obrazkową (na pewno znajdziecie wśród zabawek i gier smiley), połączcie obrazki, które:
          - Zaczynają się taką samą głoską,
          - Kończą się taką samą głoską,
          - Głoska jest w środku wyrazu